Sublimacja

Techniki Druku

Coraz częściej zdarza się sytuacja, w której krążąc po sklepach w galeriach handlowych, nie możemy znaleźć ubrań odpowiednich dla siebie. Tekstylia, które możemy znaleźć w sklepach znanych marek, często są nudne i mało oryginalne. Dlatego właśnie, coraz popularniejszy robi się trend na projektowanie własnej odzieży – taką możliwość dały nam rozwiązania technologiczne, jak chociażby drukarki DTG, czy znakowanie metodą sublimacji. Warto przyjrzeć się zwłaszcza tej drugiej metodzie, ponieważ daje ona naprawdę spore pole do popisu osobom, które chcą zabawić się w projektanta mody.

 

Doskonałe narzędzie do tworzenia niepowtarzalnych gadżetów

Czym jest sublimacja? W znakowaniu tekstyliów, jest to metoda, która pozwala na zadrukowanie całej długości i szerokości tkaniny, dzięki czemu możemy tworzyć naprawde stylowe ubrania. Proces sublimacji opiera się o dwa czynniki – wysoką temperaturę oraz ciśnienie. Jak to działa? W najprostszym tłumaczeniu, można powiedzieć, że farba jest podgrzewana do momentu, aż osiągnie postać gazową. Następnie lotny barwnik jest wtłaczany w włókna poliestru pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu, po ostygnięciu tworzy trwałą i doskonale odwzorowaną grafikę.

Poza świetną prezencją, do zalet ubrań znakowanych sublimacyjnie trzeba doliczyć wytrzymałość – nie straszne im bowiem pranie, prasowanie czy światło słoneczne. Warto też wspomnieć, że proces drukowania nie wpływa na gramaturę tkaniny na której drukujemy, dzięki czemu nie odczujemy żadnego dyskomfortu podczas noszenia takich ubrań.